Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja Dostępności
Deklaracja Dostępności
Reset
Reset

Patron szkoły

Od XVIII wieku Polska powoli zaczęła słabnąć. Otoczona przez wrogów i trawiona wojnami domowymi przeistaczała się w kraj słaby, wyniszczony i coraz bardziej zależny od państw ościennych. Szczególnym ciosem dla Polski było podpisanie w 1732 roku porozumienia między Austrią, Rosją i Prusami zwanego traktatem trzech czarnych orłów&. W układzie tym państwa ościenne umówiły się, że będą kontrolować wybór króla Polski. A od tego nie wiele już brakowało do dalszych ustępstw na rzecz państw ościennych.

 

Finałem tego były rozbiory. Chcąc utrzymać swoje wpływy, i korzystając z osłabienia kraju, Rosja, Austria i Prusy podpisały w 1772 roku w Petersburgu traktat rozbiorowy (pierwszy rozbiór Polski), w wyniku którego podzieliły się częścią Polski. W kilkanaście lat po pierwszym rozbiorze widoczne było odrodzenie narodu. Powszechnie żądano uchwalenia nowych praw, które zapewniłyby Polsce siłę i rozwój. W latach 1788-92 obradował Sejm Czteroletni, zwany też Sejmem Wielkim.

 

Obradom przewodniczył marszałek Stanisław Małachowski. 3 maja 1791 roku, za panowania króla Stanisława Augusta, posłowie Sejmu Czteroletniego uchwalili Konstytucję majową, która: znosiła liberum veto, znosiła wolną elekcję (tron stał się dziedziczny), wzmocniła władzę wykonawczą, wprowadziła odpowiedzialność rządu przed sejmem, osłabiła pozycję magnaterii, rozszerzyła prawa mieszczan, chłopom zapowiadała opiekę prawa i rządu.

 

Uchwalenie Konstytucji 3 maja 1791 Kazimierz Wojniakowski 1806 Konstytucja została obalona w roku 1792 przez interwencję rosyjską i konfederację targowicką (spisek części magnatów mający na celu obalenie Konstytucji 3 maja).

Data dodania: 2021-04-16 21:19:19
Data edycji: 2021-04-16 21:19:47
Ilość wyświetleń: 1822

Nasi Partnerzy

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej